W sobotę, 10 września o godz. 11.00 zapraszamy do Markowic na inaugurację obchodów EDD 2016 w województwie kujawsko-pomorskim!

Nawiązując do tegorocznego hasła „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią. Świątynie, arcydzieła, pomniki” uroczystość rozpoczęcia Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 zaplanowano w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach. To niezwykle urokliwie położony barokowy klasztor. Historia tego miejsca rozpoczęła się w 1630 roku, kiedy XV-wieczną figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem przywiózł w te strony bernardyn Michał Widzyński. Uciekając przed epidemią cholery schronił się we dworze Heleny i Andrzeja Bardzkich w Markowicach. W tym czasie ich córka Marianna była ciężko chora. Jej rodzice złożyli przed figurą obietnicę, że jeśli córka wróci do zdrowia, wybudują w Markowicach kościół ku czci Madonny. Córka wyzdrowiała, a wieść o tym niezwykłym wydarzeniu obiegła okolicę. Do dziś miejsce to jest odwiedzane przez mieszkańców Kujaw i Pałuk oraz przez pątników z całej Polski. W kompleksie klasztornym, w dawnych celach zakonnych, od 2014 roku mieści się Muzeum Markowickiego Sanktuarium, które gromadzi pamiątki, fotografie, paramenty i szaty liturgiczne. Jasna sylweta klasztoru otoczona zielenią parku będzie miejscem, gdzie rozpocznie się wrześniowe święto zabytków w naszym województwie.

Podczas uroczystości w Markowicach usłyszymy okolicznościowy koncert, zostaną wręczone medale Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Hereditas Saeculorum, nagrody-wyróżnienia w konkursie „Dziedzictwo Wieków”. Odbędą się również finały konkursów „Zabytki naszego regionu” i II Ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”. Będzie można zwiedzić Muzeum Markowickiego Sanktuarium oraz zobaczyć pokonkursowe wystawy.

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury
w Bydgoszczy

plac Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
t 52. 585 15 01?3
f ?2. 585 15 00
e sekretariat@kpck.pl
w kpck.pl
w edd.nid.pl