8 grudnia w warszawskim Kinie Kultura odbyło się uroczyste zakończenie II edycji konkursu filmowego Zabytkomania. Została ona zorganizowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa przy współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. W tym roku konkurs odbywał się w dwóch grupach wiekowych: 13-18 oraz powyżej 18 lat. Jedną z kategorii, w której rywalizowali starsi uczestnicy był spot promujący Europejskie Dni Dziedzictwa. W grupie tej wyróżniono film Grzegorza Maja i Joanny Dąbrowskiej pt. Zabytki do odkrycia

 

Grzegorz Maj i Joanna Dąbrowska - Zabytki do odkrycia

 

Pełną listę nagrodzonych i wyróżnionych we wszystkich kategoriach wraz z linkami do konkursowych filmów znajdziecie na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W poniedziałek, 5 grudnia  w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbyło się spotkanie organizatorów tegorocznych EDD. W Salonie Hoffman w przedświątecznej atmosferze zebrali się przedstawiciele różnych instytucji z naszego regionu. W spotkaniu uczestniczył dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Jerzy Janczarski. Ponadto do KPCK zawitali również goście z Bydgoszczy, Górska, Gruty, Izbicy Kujawskiej, Lipinek, Lubostronia, Lubrańca, Mroczy, Solca Kujawskiego, Strzelna i Żnina. Przybyli organizatorzy otrzymali pamiątkowe podziękowania oraz drobne upominki. Tegoroczną edycję EDD przypomniano sobie dzięki przygotowanej prezentacji. Przy specjalnie na tę okazję przygotowanych domowych wypiekach dyskutowano nad pomysłami dotyczącymi Europejskich Dni Dziedzictwa 2017.

 

Zapraszamy o godz. 21.00 do PiK-owej Kawiarenki! Dziś (29 listopada) gościem Redaktor Ewy Dąbskiej będzie Ewa Krupa, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. We wtorkowej radiowej kawiarence tym razem usłyszymy relację z uroczystego zakończenia Europejskich Dni Dziedzictwa 2016. Spotkanie odbyło się 21 listopada we Wrocławiu, gdzie wśród wyróżnionych organizatorów wrześniowych imprez doceniono też Kujawsko-Pomorskie! Słuchamy więc dziś wieczorem Polskiego Radia PiK

21 listopada 2016 roku w pięknych, neobarokowych wnętrzach Opery Wrocławskiej odbyła się uroczystość, podczas której dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka wręczyła wyróżnienia dla organizatorów tegorocznej, 24. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W całej Polsce odbyło się 1626 wydarzeń w 431 miejscowościach. W przygotowanych imprezach wzięło udział około 300 tysięcy osób. Miło nam, że w naszym województwie docenieni zostali:

Pani Ewa Krupa dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, koordynator EDD w województwie kujawsko-pomorskim,

Zespół Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy,

 

Ks. Jacek Dziel kustosz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach,

Dom Kultury w Górsku – wyróżnienie odebrała Pani Renata Dobrowolska Dyrektor Domu Kultury w Górsku,

Żniński Domu Kultury - wyróżnienie odebrał Pan Artur Jakubowski Dyrektor Żnińskiego Domu Kultury,

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mroczy - wyróżnienie odebrała Pani Kamila Łączna zastępca dyr. Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy, 

Centrum Edukacji Młodzieży im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku,

Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim.

W czasie gali wręczono również nagrody laureatom drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na najlepszy projekt edukacyjny o dziedzictwie.

 

W poniedziałek, 21 listopada w Operze Wrocławskiej odbędzie się Gala podsumowująca tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, oraz Ogólnopolskiego Konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na projekt edukacyjny o dziedzictwie. W trakcie uroczystości zostaną rozdane między innymi wyróżnienia dla organizatorów imprez EDD z poszczególnych województw. Gala przygotowywana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Relacje z uroczystości wraz z listą wyróżnionych znajdziecie już wkrótce na naszej stronie.

 

 

Europejskie Dni Dziedzictwa 2016 dobiegły końca. Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom, którzy wzięli udział w wydarzeniach zorganizowanych w ramach tegorocznych obchodów. Na następną edycję EDD w naszym województwie zapraszamy we wrześniu 2017 roku.

 

 

W czwartek, 13 października o godzinie 18:00 w Salonie Hoffman w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się promocja przewodnika z cyklu Kierunek kujawsko-pomorskie – Szlakiem gotyckich figur. Madonny i Piety. Książka zawiera propozycje tras, na których można spotkać przepiękne rzeźby Matki Boskiej znajdujące się w przeszło 40 kościołach. Opisom figur towarzyszą fotografie, a całość prezentuje się naprawdę pięknie. Wydawnictwo zostało przygotowane w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie kujawsko-pomorskim.

Zapraszamy serdecznie!

W tym roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Inowrocławiu zorganizowano trzy imprezy. Już 8 września w Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pn. „Architektura drewniana na Kujawach i ziemi mogileńskiej”. Autorką prezentowanych zdjęć jest dr Katarzyna Podczaska. Wystawę można oglądać do 29 września. Obejmuje ona ponad 100 fotografii zabytków architektury drewnianej na Kujawach - kościoły, młyny wodne, chałupy, oraz wiatraki. Dwa dni po wernisażu, 10 września, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zorganizowało spacer po mieście śladem pomników swojego patrona. Jego kontynuacją był zorganizowany tydzień później wykład. Towarzyszył on otwarciu wystawy „80 lat Rocznika Kasprowiczowskiego”.

Przypominamy, że w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy organizuje:

 

wernisaż wystawy „Zapomniane i mało znane miejsca kultu w Bydgoszczy”, Salon Hoffman KPCK w Bydgoszczy, 14.09.2016, godz. 18:00,

oraz

konferencję naukową  „Architektura Sakralna XIX i Pierwszej Połowy XX Wieku”, Salon Hoffman KPCK w Bydgoszczy, 15-16.09.2016 (Szczegółowy program konferencji).

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

Podczas inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 w województwie kujawsko-pomorskim zostali uhonorowani uczestnicy konkursu Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle. Główną nagrodą w konkursie, który towarzyszy obchodom EDD, jest weekendowy pobyt w uroczym miejscu – w pałacu w Lubostroniu, ufundowany przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Osoby wyróżnione otrzymały albumy o zabytkach w naszym regionie, oraz upominki.

Grand Prix (nagroda Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego) – Natalia Mazurkiewicz z Bydgoszczy – Ulica Mostowa w Bydgoszczy, w tle spichrze i rzeźba Przechodzącego przez rzekę

Nagroda Dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy - Magdalena Gosieniecka z Rytla – Sielski klimat dworu w Wysokiej

 

Wyróżnienie Mirosław Ruczyński z Bydgoszczy – Toruń – Miasto Aniołów – Bulwar Filadelfijski

Wyróżnienie Elżbieta Komarzyńska z Warszawy – Tężnie w Ciechocinku

Wyróżnienie Hanna Lemanowicz-Jabłońska z Wąbrzeźna – Biała Dama na zamku w Golubiu

Wyróżnienie Krystyna Lachowska z Niemcza – Portret na tle Bazyliki Mniejszej pw. Najświętszej Marii Panny w Inowrocławiu

Wyróżnienie – Monika Cielińska ze Żnina – Portret z pomnikiem Leszka Białego w tle w Marcinkowie Górnym

Zapraszamy do zapoznania się z galerią nagrodzonych fotografii.

Miło jest nam poinformować, że bezpośrednią relację z uroczystości inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 w województwie kujawsko-pomorskim, będzie można usłyszeć na falach radiowych Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Przypomnijmy też, że tego dnia przedstawiciel Prezesa Zarządu Rozgłośni Pani Jolanty Kuligowskiej-Roszak wręczy jedną z nagród w Konkursie Historycznym „Zabytki naszego regionu”. Jesteśmy dumni, że po raz XII nagrodę za pracę o szczególnych walorach literackich przyznaje Radio PiK.

1 września br. w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016, odbył się wernisaż wystawy „Biały? Czarny? Czerwony? O symbolice kolorów”. Ekspozycja jest próbą odpowiedzi na pytania dotyczące związków barw: białej, czarnej i czerwonej z określonymi zjawiskami kulturowymi. Kolor, częsty „bohater" wystaw z dziedziny sztuk pięknych, tym razem potraktowany będzie jest klucz do wyboru artefaktów, pojęć i idei skojarzonych z trzema kolorami, które od czasów najdawniejszych i w powszechnym odbiorze wiążą się ze sferami najbliższymi człowiekowi: z życiem i śmiercią, miłością, z sacrum i profanum. Autorki wystawy nie ograniczyły się wyłącznie do pokazania tych związków, ale wyjaśniają ich źródła. Tłumaczą m.in. dlaczego i od kiedy czerwień jest kolorem rewolucji, biel symbolem życia ziemskiego, a czerń grzechu. Temat potraktowany jest w sposób bardzo szeroki, nie brakuje odniesień do kultury antycznej, symboliki chrześcijańskiej, przykładów zaczerpniętych z kultur wielu krajów i epok.

Wystawie towarzyszy publikacja książkowa >>

Więcej o wystawie >>

Galeria zdjęć z wernisażu >>

 

We wrześniowe niedziele na placu przed dworkiem w Annowie odbywają się od kilku lat inscenizacje działań wojennych. W tym roku, 4 września o godzinie 15:00 grupa rekonstrukcyjna wspólnie z mieszkańcami miejscowości i okolic przedstawi kolejną lekcję historii, tym razem pod hasłem: „Wojenny epizod żołnierzy wyklętych”. Organizatorami wydarzenia są: Gmina Gruta i Gminne Centrum Kultury w Grucie.

 

 

Oprócz imprez EDD 2016 we wrześniu zapraszamy również na dwie wycieczki organizowane przez Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy.

„Z biegiem Wisły w Bory Tucholskie” (3-4 września) - Topolno (kościół, grodzisko, Nadwiślański Park Krajobrazowy), Chrystkowo (mennonicka chata), Świecie (zamek, kościół, mury miejskie), Sartowice (kościół), Nowe (zamek, kościół), Bory Tucholskie (Wdecki i Tucholski Park Krajobrazowy, Osie, Tleń, Fojutowo, Tuchola i inne) - Koszt około 90 zł

„Z biegiem Warty do źródeł” (10-11 września) - Ląd nad Wartą (kościół i klasztor, OEE, Nadwarciański Park Krajobrazowy), Warta (muzeum miasta i rzeki Warty), Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki, Kromołów (źródło Warty - 880 km, 380 m n.p.m.), Bobolice (zamek, spotkanie przy ognisku), Ostrężnik (zamek, rezerwat), Mirów (zamek) oraz Park Krajobrazowy Orlich Gniazd - Koszt około 160 zł

 

Ilość miejsc ograniczona. Szczegółowe informacje i zapisy u organizatora - Tadeusz Frymark.

Kontakt - tel.: 602 239 253, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Informujemy że, spacer tematyczny „Fordon po żydowsku” zaplanowany pierwotnie na niedzielę 18 września z przyczyn losowych odbędzie się tydzień później. Podane wcześniej godziny, a także  program pozostają bez zmian. Przepraszamy za utrudnienia i zachęcamy do wzięcia udziału w zwiedzaniu 25 września. Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się w naszym kalendarium.

 

Zapraszamy do pobrania Informatora Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 w województwie kujawsko-pomorskim. Zawiera on opisy kilkudziesięciu różnych imprez, które odbędą się w naszym regionie już we wrześniu.

 

 Informator EDD 2016 (pdf)

 

W sobotę, 10 września o godz. 11.00 zapraszamy do Markowic na inaugurację obchodów EDD 2016 w województwie kujawsko-pomorskim!

Nawiązując do tegorocznego hasła „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią. Świątynie, arcydzieła, pomniki” uroczystość rozpoczęcia Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 zaplanowano w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach. To niezwykle urokliwie położony barokowy klasztor. Historia tego miejsca rozpoczęła się w 1630 roku, kiedy XV-wieczną figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem przywiózł w te strony bernardyn Michał Widzyński. Uciekając przed epidemią cholery schronił się we dworze Heleny i Andrzeja Bardzkich w Markowicach. W tym czasie ich córka Marianna była ciężko chora. Jej rodzice złożyli przed figurą obietnicę, że jeśli córka wróci do zdrowia, wybudują w Markowicach kościół ku czci Madonny. Córka wyzdrowiała, a wieść o tym niezwykłym wydarzeniu obiegła okolicę. Do dziś miejsce to jest odwiedzane przez mieszkańców Kujaw i Pałuk oraz przez pątników z całej Polski. W kompleksie klasztornym, w dawnych celach zakonnych, od 2014 roku mieści się Muzeum Markowickiego Sanktuarium, które gromadzi pamiątki, fotografie, paramenty i szaty liturgiczne. Jasna sylweta klasztoru otoczona zielenią parku będzie miejscem, gdzie rozpocznie się wrześniowe święto zabytków w naszym województwie.

Podczas uroczystości w Markowicach usłyszymy okolicznościowy koncert, zostaną wręczone medale Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Hereditas Saeculorum, nagrody-wyróżnienia w konkursie „Dziedzictwo Wieków”. Odbędą się również finały konkursów „Zabytki naszego regionu” i II Ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”. Będzie można zwiedzić Muzeum Markowickiego Sanktuarium oraz zobaczyć pokonkursowe wystawy.

W ostatnim czasie w naszym kalendarium pojawił się szereg nowych imprez przygotowywanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016. Już dziś możemy zaprosić między innymi do Inowrocławia. W ramach wydarzeń organizowanych przez tamtejsze muzeum będzie można poznać historię pomników Jana Kasprowicza, a także czasopisma „Rocznik Kasporwiczowski”. W Chełmnie będą mieli Państwo możliwość zwiedzenia kościoła pw. św. Piotra i Pawła wraz z przewodnikiem, prof. Markiem Zielińskim z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. W Toruniu odbędzie się natomiast IV Toruńska Noc Muzealna. Organizatorom chcącym dołączyć do obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 przypominamy, że imprezy można zgłaszać do 30 czerwca.

Trwa druga edycja konkursu filmowego „Zabytkomania”, organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.

W tym roku tematem przewodnim są Pomniki Historii, dlatego uczestnicy mają niepowtarzalną szansę, by po pierwsze poznać je bliżej, a po drugie - dzięki uniwersalnej formie filmowej - przyczynić się do popularyzacji tych prawdziwych arcydzieł architektury - mówi Agnieszka Gajc, koordynatorka konkursu.

Ponadto, do konkursu można zgłosić film związany z dziedzictwem niematerialnym, czyli tradycjami, obrzędami, zwyczajami, a także spot promocyjny dedykowany Europejskim Dniom Dziedzictwa.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studentów i absolwentów szkół filmowych oraz pasjonatów zabytków i dziesiątej muzy. Celem konkursu jest rozwijanie pasji filmowej wśród młodych osób, połączone z upowszechnianiem wiedzy o zabytkach i lokalnym dziedzictwie kulturowym.

Zabytkomania to spojrzenie na zabytki znacznie szerzej, próba „odczarowania” dotychczasowego stereotypu wśród młodych ludzi, którzy postrzegają zabytki jako mało interesujące. Próba udana, gdyż uczestnicy ubiegłorocznej edycji pokazali, jak ciekawy może być zabytkowy cmentarz, że ruiny mają duszę, a legendy i ludowi twórcy stanowią doskonały materiał na film. Mamy nadzieję, że trwająca właśnie II edycja zachęci młodych filmowców do zmierzenia się z tym tematem – tłumaczy Beata Bauer, Kierownik Zespołu ds. organizacji kształcenia i upowszechniania wiedzy o dziedzictwie.

Termin przyjmowania zgłoszeń do konkursu to 30 czerwca 2016 r.

Zapraszamy do konkursu i czekamy na dokument, reportaż, animację, spot promocyjny… To Wy wybieracie formę opowiadania o dziedzictwie kulturowym. My nagradzamy atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi i pieniężnymi  - mówi koordynatorka Agnieszka Gajc. 

Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.nid.pl 

Konkurs promowany jest spotem filmowym.

--

Kontakt:
Agnieszka Gajc
Koordynatorka konkursu Zabytkomania
tel: 22 55 15 695, e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

--

Źródło - Narodowy Instytut Dziedzictwa - www.nid.pl

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy bardzo serdecznie zaprasza do udziału w II Konkursie Fotograficznym: Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle. Zeszłoroczną edycję przyjęli Państwo ciepło nadsyłając wiele pięknych zdjęć, dlatego postanowiliśmy kontynuować naszą inicjatywę.

Konkurs towarzyszy obchodzonym we wrześniu Europejskim Dniom Dziedzictwa. Odbywa się on pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Tematem są zabytki województwa kujawsko-pomorskiego, na tle których należy sfotografować jedną lub grupę osób.

Nagrody czekają! Szczegóły znajdą Państwo w regulaminie konkursu.

W ostatnich dniach konferencja naukowa  „ARCHITEKTURA SAKRALNA XIX I PIERWSZEJ POŁOWY XX WIEKU” uzyskała patronat honorowy Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego, Ordynariusza Diecezji Toruńskiej oraz Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Ryszarda Kasyny, Ordynariusza Diecezji Pelplińskiej. Dziękujemy za poparcie naszej inicjatywy.

Czytaj więcej >>

W środę, 20 kwietnia, w Zakopanym odbyła się uroczysta, ogólnopolska gala przygotowana z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Zabytków. Jej organizatorem był Narodowy Instytut Dziedzictwa. W trakcie uroczystości ogłoszono wyniki konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2016”. Miło nam poinformować, że w gronie laureatów obecnej edycji znalazł się między innymi zespół dworsko-parkowy Orpiszewskich w Kłóbce, w którym  przeprowadzono inaugurację zeszłorocznych obchodów EDD w województwie kujawsko-pomorskim. Wspomniany obiekt zwyciężył w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu". Nagradzając dwór w Kłóbce doceniono efekty prowadzonych tam prac rewitalizacyjnych oraz konserwatorskich, zakończonych w zeszłym roku. Serdecznie gratulujemy.

Miło nam poinformować, że w czwartek, 7 kwietnia, konferencja naukowa „ARCHITEKTURA SAKRALNA XIX I PIERWSZEJ POŁOWY XX WIEKU” otrzymała patronat honorowy Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Serdecznie dziękujemy za poparcie.

Czytaj więcej >>

W ostatnim czasie do inicjatyw przygotowywanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 dołączyły nowe wydarzenia. Można wśród nich znaleźć między innymi obchody EDD organizowane w Grucie, a także III Przegląd Ludowych Zespołów Śpiewaczych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego w Górsku. Więcej informacji na temat tych oraz innych wydarzeń znajdą Państwo w zakładce Imprezy, a także na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa prowadzonej przez NID.

 

W środę, 30 marca, konferencja naukowa „ARCHITEKTURA SAKRALNA XIX I PIERWSZEJ POŁOWY XX WIEKU” uzyskała patronat honorowy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, pana Sambora Gawińskiego. Dziękując za kolejny przykład okazanego wsparcia chcemy również ponownie zaprosić potencjalnych prelegentów do udziału w naszej inicjatywie. Przypominamy, że na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca. Opłata konferencyjna dla prelegentów wynosi 150 zł.

Wszelkie zapytania dotyczące konferencji prosimy kierować na email:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytaj więcej >>

Ogólnopolska konferencja naukowa „ARCHITEKTURA SAKRALNA XIX I PIERWSZEJ POŁOWY XX WIEKU” przygotowywana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy uzyskała kolejny patronat honorowy. Naszą inicjatywę poparła dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa pani prof. Małgorzata Rozbicka. Serdecznie dziękujemy.

Czytaj więcej >>

W tym roku ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się 10 oraz 11 września w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy. W trakcie imprezy goście zostaną zapoznani z dawnymi słowiańskimi zwyczajami, a także z historią początków państwa polskiego. Na wydarzenie zatytułowane „Karpacka Troja – świadek czasów chrztu Polski” składać się będzie szereg inscenizacji historycznych, pokaz filmów archeologicznych, zajęcia dla dzieci, a także możliwość zwiedzania skansenu. Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie Państwo na ogólnopolskiej stronie Europejskich Dni Dziedzictwa.

Miło nam poinformować, że przygotowywana przez nas konferencja  „ARCHITEKTURA SAKRALNA XIX I PIERWSZEJ POŁOWY XX WIEKU” uzyskała patronat:

 

Jego Ekscelencji

Księdza Arcybiskupa Wojciecha Polaka,

Metropolity Gnieźnieńskiego i Prymasa Polski,

 

Jego Ekscelencji

Księdza Biskupa Jana Tyrawy,

Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej

 

oraz

 

Jego Ekscelencji

Księdza Biskupa Wiesława Meringa,

Ordynariusza Diecezji Włocławskiej.

 

Serdecznie dziękujemy za udzielone poparcie.

Czytaj więcej >>

W dniach 15-16 września 2016 roku w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się IV OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA Z CYKLU „ARCHITEKTURA MIAST”. ARCHITEKTURA SAKRALNA XIX I PIERWSZEJ POŁOWY XX WIEKU. Zainspirowani hasłem tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa pragniemy zaprosić na nią naukowców i badaczy z polskich ośrodków akademickich, muzeów i placówek kultury. Konferencja zostanie poświęconą miejscu świątyń w przestrzeni miejskiej w XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Jakie style panowały? Jakie idee przyświecały takim, a nie innym rozwiązaniom ideowym przy projektowaniu świątyń. Jak zjawiska socjologiczne łączyły się z religią? Obszarem naszych zainteresowań są ziemie polskie. Konferencja będzie kontynuacją zorganizowanych w latach 2008, 2009 i 2012 sesji naukowych odbywających się pod hasłem: Architektura Miast (poprzednie dotyczyły oper, filharmonii, teatrów, architektury mieszkaniowej i zjawiskom architektury z przełomu XIX i XX wieku). Na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca. Opłata konferencyjna obowiązująca prelegentów wynosi 150 zł.

Wszelkie zapytania odnośnie konferencji oraz kwestii organizacyjnych prosimy kierować na email: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa 2016. Wszystkie instytucje, stowarzyszenie oraz firmy zainteresowane uczestnictwem w tegorocznych obchodach prosimy o wypełnienie poniższej karty. Jednocześnie chcemy poinformować, że wydarzenia i imprezy zgłoszone do 30 czerwca zostaną przedstawione w specjalnym Informatorze EDD.

 

karta zgłoszenia (docx) karta zgłoszenia (pdf)

 

W sobotę, 20 lutego 2016 roku, w siedzibie Urzędu Miasta w Grudziądzu odbyły się oficjalne wojewódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Zostały one zorganizowane przez Kujawsko–Pomorski Urząd Marszałkowski, Oddział PTTK w Grudziądzu, a także Samorząd Przewodnicki Województwa Kujawsko Pomorskiego. W spotkaniu tym uczestniczyli między innymi: przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa, prof. Anna Janosz, wiceprezydent Grudziądza Przemysław Ślusarski, a także prezes grudziądzkiego PTTK, Piotr Łukiewski. W trakcie opisywanego wydarzenia wyróżnionych zostało 16 przewodników działających w naszym regionie. Ponadto pokazano dwie interesujące prezentacje dotyczące historii ruchu przewodnickiego w Grudziądzu, a także turystycznego wykorzystania obiektów zabytkowych na przykładzie zamku w Radzyniu Chełmińskim. Spotkanie zakończyło wspólne zwiedzanie miasta.

W obchodach Międzynarodowego Dnia Przewodnika w województwie kujawsko-pomorskim uczestniczyło łącznie 39 organizacji i instytucji. Wszystkim organizatorom imprez serdecznie gratulujemy. Jednocześnie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

10 grudnia 2015 roku w Kinie Kultura w Warszawie rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu filmowego Zabytkomania Została ona zorganizowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa przy współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. W ramach konkursu uczestnicy zgłoszeni jako Profesjonaliści rywalizowali między innymi w kategorii „spot reklamowy” promujący Europejskie Dni Dziedzictwa 2016. W grupie tej nagrodzono dwa filmy. Pierwsze miejsce zdobyły Eliza Płocieniak-Alvarez i Stella Raith za spot „Nieuchwytne”.

 

 

Eliza Płocieniak-Alvarez i Stella Raith - „Nieuchwytne”

 

Trzecie miejsce w omawianej kategorii, przy jednoczesnym braku drugiego, zajęli Alicja Kusal, Illia Mkrtchian, Artem Nesterov i Yuliia Taranenko za film „Obraz przeszłości”.

 

Alicja Kusal, Illia Mkrtchian, Artem Nesterov i Yuliia Taranenko - „Obraz przeszłości”

 

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury
w Bydgoszczy

plac Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
t 52. 585 15 01?3
f ?2. 585 15 00
e sekretariat@kpck.pl
w kpck.pl
w edd.nid.pl