Na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice (gm. Izbica Kujawska), gdzie znajdują się grobowce megalityczne sprzed 3.500 lat p.n.e., tzw. „polskie piramidy”, 6 września br. odbył się festyn archeologiczny pn. „Wehikuł czasu”.

Na zaaranżowanych stanowiskach prezentowane były wszelkie formy rzemiosła i życia codziennego w neolitycznej osadzie, m.in. pokazy krzemieniarstwa i rogownictwa (w tym obróbka, wyrób narzędzi, broni i ozdób) oraz pokaz tkania i wyrobu ubiorów. Można było poznać tajniki zielarstwa i ziołolecznictwa oraz metody wytwarzania dziegciu dla potrzeb gospodarczych i leczniczych. Można się było również przyjrzeć, jak buduje się łódź jednopienną, czy chatę oraz jakimi przedmiotami codziennego użytku posługiwały się gospodynie, a jakimi mężczyźni podczas polowania na zwierzynę lub też przy łowieniu ryb. Przybyli na imprezę mogli spróbować swoich umiejętności na większości prezentowanych stanowisk. Pomimo popołudniowego deszczu i znacznego ochłodzenia turyści, zwłaszcza przyjezdni nie zamierzali „odpuścić”. Do końca festynu, po terenie Parku Kulturowego przechadzały się mniejsze i większe grupy ludzi. Chętni uczestniczyli m.in. w budowaniu chaty, własnoręcznie wykonywali strzały i strzelali z łuku. Można było poznać techniki wytwarzania naczyń glinianych, w tym zdobienia i wypalania ceramiki. Wytrwali mięli okazję skosztować m.in. mięsa suszonego i podwędzanego przy ognisku, czy też pieczonego w popiele – tutaj należy zaznaczyć, że ryby i mięso były przyrządzane bez użycia przypraw, a pomimo to różnice w smakach były znaczne.

„Wehikuł czasu” w Wietrzychowicach, w bieżącym roku odwiedziło szacunkowo ponad 3 tys. osób. W trakcie imprezy otwarto wystawę „Pradzieje Kujaw – Rejon Parku Kulturowego Wietrzychowice”. Jest to druga część zapoczątkowanego w 2012 roku cyklu, ilustrującego m.in. efekty badań archeologicznych prowadzonych na terenie Kujaw (I część dotyczyła rejonu Brześcia Kujawskiego). Ekspozycja ma również na celu przybliżenie wiedzy o życiu mieszkańców Kujaw w pradziejach. Jest także zwieńczeniem rozpoczętych w ubiegłym roku obchodów 80-lecia odkrycia i zapoczątkowania badań archeologicznych na grobowcach kujawskich.

Festyn w Wietrzychowicach zorganizowano w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Dziedzictwo utracone” i mają na celu m.in. promowanie edukacji historycznej i kulturalnej.

Warto wspomnieć, że z okazji obchodów wyemitowano tradycyjnie monetę okolicznościową „EDD 2015 - Wietrzychowice 3.500 lat p.n.e.”. Wybijana jest od 2008 roku i stanowi nie lada gratkę dla zbieraczy pamiątek i numizmatyków. Ich liczba każdego roku (z wyjątkiem 2014 r. – rozpoczęcia obchodów 80-lecia badań archeologicznych w rejonie PKW) niewiele przekracza 250 sztuk. Natomiast nowością jest umieszczenie Parku Kulturowego Wietrzychowice na mapie równie kolekcjonerskich „Znaczków Turystycznych”.

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury
w Bydgoszczy

plac Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
t 52. 585 15 01?3
f ?2. 585 15 00
e sekretariat@kpck.pl
w kpck.pl
w edd.nid.pl