Sobota 12 września 2015 roku. Pochmurny, chłodny dzień, spokojne, senne Topolno powoli ożywa, ale nie jak zazwyczaj za sprawą pielgrzymów. Do miejscowej światyni docierają pierwsi goście, nieśmiało przekraczają próg kościoła, który przekształca się w centrum Europejskich Dni Dziedzictwa. To wyjątkowa okazja, sanktuarium odsłania przed przybyłymi swoje tajemnice, wszystko można obejrzeć z bliska, wszędzie wejść, wnętrze rozbrzmiewa dyskusjami o historii, zabytkowym wyposażeniu, konserwacji… Po tym wstępie reprezentująca Towarzystwo Ochrony Krajobrazu Kulturowego „Sukcesja” pani Lidia Dobrowolska przybliża temat spotkania i zaprasza do wysłuchania wykładu ks. kanonika Andrzeja Regenta, proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najswiętszej Marii Panny w Topolnie. Kustosz sanktuarium przybliża historię dziedzictwa, które bezpowrotnie utraciła miejscowa świątynia, a następnie prezentuje historię miejsca i prac konserwatorskich, które sprawiły, że kościół wygląda jak w czasach kiedy zarządzali nim OO. Paulini. Na koniec wspomina o planach na przyszłość.

Tegoroczne EDD przywiodły też do Topolna,  po wielu dziesięcioleciach, kilku zakonników paulińskich. Między innymi przybył o. prof. Janusz Zbudniewek, który przybliżył artystyczne związki Topolna z Częstochową, wskazując na artystów wywodzących się ze zgromadzenia i bezwątpienia odpowiedzialnych za program ikonograficzny i oprawę malarską topoleńskiej światyni.

To wyjątkowe wydarzenie zakończył koncert w wykonaniu sopranistki Anny Łęckiej i organisty Marcina Łęckiego, który też podzielił się wrażeniami na temat walorów instrumentu z 1900 roku z warsztatu Wilhelma Sauera.

W pewnym oddaleniu od kościoła, przez całą sobotę, okoliczni mieszkańcy i przyjezdni goście korzystali z atrakcji towarzyszących piknikowi w stuletnim sadzie. Wśród nich wiele emocji wzbudziły konkursy kulinarne „Jabłko w tradycyjnym deserze” i „Jabłko w kuchni”, tym bardziej, że mistrzynie nie zdradzały swoich tajemnic, a laureatka nagrody głównej powiedziała tylko „sekret tkwi w jabłku”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też opowieści i pokazy prowadzone przez sokolnika, który ciekawie opowiadał o zwyczajach sokołów, tajnikach ich hodowli i tresury. 

Oprócz bogatego programu festynu, którego motywem przewodnim było jabłko uczestnicy wydarzeń w Topolnie z dużym zaciekawieniem odwiedzali winnicę przy Talerzyku w Topolnie. Właściciele plantacji w przystępny sposób opowiadali o uprawie winorośli, zasadach winobrania i produkcji wina. Winnica tym większe budziła zainteresowanie, że niewielu wiedziało o tradycji uprawy winorośli w Dolinie Dolnej Wisły w minionych stuleciach, do której to nawiązuje rodzina Janasińskich.

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury
w Bydgoszczy

plac Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
t 52. 585 15 01?3
f ?2. 585 15 00
e sekretariat@kpck.pl
w kpck.pl
w edd.nid.pl