W Europejskich Dniach Dziedzictwa 2015 w Kruszynie udział wzięło około 95 osób na czele z Panią Wójt Ewą Braszkiewicz i Przewodniczącym Rady Gminy Andrzejem Spychalskim. Wśród gości zauważyć można było radnych, przedstawicieli szkół z terenu gminy i pracowników gminy. Swoją obecność zaznaczyli również mieszkańcy gminy Włocławek oraz uczniowie ze szkoły z Kruszyna. Tegoroczne święto odbyło się 19 września, a towarzyszyło im hasło: „Utracone dziedzictwo. Ginące zawody rzemieślnicze na przykładzie garncarstwa, rzeźbiarstwa, tkactwa, haftowania, koronkarstwa, wikliniarstwa, malarstwa i innych zapomnianych robót ręcznych wykonywanych dawniej w gospodarstwach domowych”.

W ramach obchodów EDD 2015 zorganizowano warsztaty, podczas których uczestnicy mogli zapoznać się z podstawowymi narzędziami i technikami lepienia garnków, malowania fajansu, rzeźbienia w drewnie, tkania na krośnie, wyrobu z wikliny, haftowania, koronkarstwa oraz z różnymi robótkami ręcznymi takimi jak: klepanie kosy, pranie na tarze, szatkowanie kapusty, produkcja domowa masła, maglowanie ręczne, młócenie cepem, darcie pierza.

Największą atrakcją okazały się rodzinne warsztaty garncarskie, podczas których każdy z uczestników mógł poznać podstawowe techniki pracy na kole garncarza oraz spróbować swoich sił w samodzielnym wykonaniu wyrobu z gliny. Dużym zainteresowaniem cieszył się również warsztat rzeźbiarza, gdzie uczestnicy, zwłaszcza dzieci próbowały swoich sił podczas rzeźbienia. Pozostałe warsztaty były nie mniej popularne.

Każdy z rzemieślników na ekspozycji przedstawił wykonywane przez niego najbardziej atrakcyjne wyroby. W czasie obchodów można było spróbować wiejskiego chleba ze zrobionym ręcznie masłem i serem, ciasta domowego według starej receptury i ciepłego napoju. Przez cały czas uczestnikom towarzyszyła muzyka i przyśpiewki ludowe.

W przedsięwzięciu tym zaangażowani byli pracownicy GOK-u, natomiast w przygotowaniu potraw udział brały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kruszyna i Koła Gospodyń Wiejskich z Warząchewki na czele z Panią Ireną Muszyńską i Panią Jadwigą Zasadą.

Dyrektor GOK Agata Winnicka

 

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury
w Bydgoszczy

plac Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
t 52. 585 15 01?3
f ?2. 585 15 00
e sekretariat@kpck.pl
w kpck.pl
w edd.nid.pl