Przedszkole Samorządowe Nr 3 im. Ewy Lewańskiej w Kruszwicy, jako jedyna placówka z gminy Kruszwica, włączyło się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. 19 września zwiedzić można było galerię obrazów kruszwickiej malarki - Ewy Lewańskiej, izbę kujawską i salonik poświęcony malarce. W sali multimedialnej można było obejrzeć prezentację pt. „Na kujawską nutę” w wykonaniu przedszkolaków w strojach kujawskich. W holu przedszkola zorganizowana została wystawa prac malarskich przedszkolaków na temat „Obrazy Ewy Lewańskiej w oczach dziecka”. Na płocie okalającym przedszkole, już pod koniec sierpnia rozwieszono flagi- banery z informacją o otwarciu wystawy.

Galerię zwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, przedszkolacy z Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 3, literaci biorący udział w Ogólnopolskich Literackich Spotkaniach Pokoleń, absolwenci Przedszkola Samorządowego nr 3 im. Ewy Lewańskiej wraz z dziećmi i całymi rodzinami, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z opiekunami, prezes kruszwickiego oddziału ZNP oraz licznie przybyli mieszkańcy naszego miasta. Pamiątkowe wpisy do kroniki przedszkolnej, które pozostawili zwiedzający, pozwalają stwierdzić, że była to cenna i trafiona inicjatywa. Nie tylko przybliżyła twórczość kruszwickiej malarki, ale i ułatwiła dialog międzypokoleniowy, gdyż rozpiętość wieku uczestników wystawy wahała się od 1 roku do 60 lat.

Dzięki tej inicjatywie placówka nasza pozyskała kolejny obraz Ewy Lewańskiej, który znalazł jeden z mieszkańców Poznania w kontenerze na śmieci na swoim osiedlu. Sprawdzając na stronach internetowych, kim była podpisana na znalezionym obrazie Ewa Lewańska, trafił na informację o Galerii Jej obrazów w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym przedszkolu. Przekazał obraz naszej placówce tuż przed otwarciem wystawy. Obraz przedstawia Mysią Wieżę i obecnie już wisi w przedszkolnej galerii.

Ewa Urbanek dyrektor Przedszkola Samorządowego Nr 3 im. Ewy Lewańskiej w Kruszwicy

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury
w Bydgoszczy

plac Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
t 52. 585 15 01?3
f ?2. 585 15 00
e sekretariat@kpck.pl
w kpck.pl
w edd.nid.pl