7 grudnia w Salonie Hoffman w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy spotkali się w przedświątecznej atmosferze organizatorzy imprez Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie kujawsko-pomorskim. Na spotkaniu był obecny Zbigniew Ostrowski wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Jerzy Janczarski dyrektor Departamentu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Edukacji oraz Sambor Gawiński Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na zakończenie EDD 2015 przyjechali do Bydgoszczy między innymi Goście z: Gruty, Izbicy Kujawskiej, Kruszyna, Lipinek, Lubostronia, Lubrańca, Markowic, Pakości, Strzelna, Topolna oraz z Bydgoszczy. Wszystkim organizatorom wręczono okolicznościowe podziękowania. Przygotowana prezentacja, przypominająca zorganizowane w naszym regionie imprezy, była okazją do wspomnień i refleksji. We wspólnym gronie Organizatorzy i Koordynatorzy zastanawiali się jak powinna wyglądać kolejna edycja EDD w województwie kujawsko-pomorskim. Zachęcamy do obejrzenia galerii z opisywanej uroczystości.

5 listopada w gościnnych progach Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera odbyła się Ogólnopolska Gala kończąca tegoroczną edycję EDD w Polsce. Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa prof. Małgorzata Rozbicka wręczyła wyróżnienia najlepszym organizatorom imprez w poszczególnych województwach. W kujawsko-pomorskim przypadły one: Gminie Gruta, Fabryce Obrabiarek do Drewna w Bydgoszczy, Pałacowi w Lubostroniu, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy oraz Towarzystwu Ochrony Krajobrazu Kulturowego „Sukcesja”. Galę uświetnił koncert utworów Mieczysława Karłowicza.

 

Na fotografii od prawej: Lidia Dobrowolska z TOKK „Sukcesja”, Halina Kowalkowska, wójt gminy Gruta, Bogna Derkowska-Kostkowska, pomysłodawczyni imprezy w FOD w Bydgoszczy i Andrzej Budziak dyrektor Pałacu w Lubostroniu. Autor fotografii: Sławomir Mielnik.

 

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z powyższej uroczystości zamieszczoną na ogólnopolskiej stronie Europejskich Dni Dziedzictwa 2015.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim za uczestnictwo oraz współpracę przy organizacji EDD 2015 w województwie kujawsko-pomorskim. Jednocześnie, już dziś, zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji powyższego projektu.

 

 

W miniony weekend imprezy odbywające się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 miały miejsce między innymi w Grucie, a także w Zamku Bierzgłowskim. Serdecznie zapraszany do zapoznania się z relacjami oraz galeriami z tych wydarzeń.

Zamek Bierzgłowski jest w modzie - Serwis internetowy dziendobrytorun.pl

Weekendowe oblężenie zamku - Strona internetoowa Gimny Łubianka

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015 w Grucie - Strona internetowa Gminy Gruta

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu poświęconego laureatom Medalu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Hereditas Saeculorum. Film ten zostanie wyemitowany w czwartek 24 września o godzinie 19.15 na antenie TVP Bydgoszcz.

 

 

Jednocześnie przypominamy, że w tym roku wspomnianym wyróżnieniem zostały uhonorowane następujące osoby oraz instytucje:

W kategorii I – za prace konserwatorskie i restauratorskie: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

W kategorii II – za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków:

 - ksiądz Andrzej Regent, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Topolnie

- Wiesław Podraza, prezes frmy Sanplast S.A., za opiekę sponsorską nad pracami konserwatorskimi w Sanktuarium w Markowicach

- prof. Bogumiła J. Rouba – za publikację Pielęgnacja świątyni i innych zabytków. Książka nie tylko dla księży

W tym roku Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu zorganizowała w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa dwa wydarzenia. Pierwszym z nich był wykład, kierownika Działu Naukowego, pani Reginy Potęgi-Magdziarz, pt. „Historia książki na przestrzeni wieków z uwzględnieniem zbiorów Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu”. Odbył się on 17 września w Filii nr 8 na Rządzu. W jego trakcie zaprezentowano wybrane starodruki znajdujące się w zasobach biblioteki. Cztery dni później, Dział dla Dzieci i Młodzieży zorganizował spotkanie z pastorem Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Grudziądzu Wawrzyńcem Markowskim. Miało ono miejsce w budynku Biblioteki Głównej.

W niedzielne popołudnie 20 września odbyła się w rodowej siedzibie Skórzewskich impreza zamykająca obchody EDD 2015 w województwie kujawsko-pomorskim. Organizatorzy – Gospodarze Pałacu w Lubostroniu przygotowali bardzo ciekawy program dla uczestników uroczystości. Doktor Agnieszka Łuczak, z poznańskiego oddziału IPN przygotowała wykład ilustrowany przezroczami zatytułowany: „Utracone decorum. Grabież dóbr kultury z majątków ziemiaństwa polskiego w Wielkopolsce w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945”, opracowany w oparciu o książkę A. Łuczak. Następnie zaprezentowano dwa portrety wypożyczone z Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach przedstawiające Mariannę Skórzewską z Ciecierskich i jej męża Franciszka Skórzewskiego pędzla Fabiana J. Sarneckiego. Pierwotnie oba obrazy znajdowały się z zbiorach lubostrońskich. Zakończeniem spotkania był recital fortepianowy Piotra Nowaka, studenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej – Zydroń. Usłyszeliśmy w jego wykonaniu: dwa Nokturny op. 15: F-dur, Fis-dur, Sonatę b-mol op. 38, Walce op. 34: As-dur, A-moll, F-dur, Mazurki op. 17 i Fantazję op. 49 F-mol. Młody, ale już utytułowany pianista, laureat wielu nagród i wyróżnień będzie reprezentował nasz kraj w najbliższym Konkursie Chopinowskim.

Zamek leży na północny zachód od Torunia i południowy zachód od Chełmży. Od 2001 roku stanowi siedzibę Diecezjalnego Centrum Kultury diecezji toruńskiej. W dniach 19 i 20 września 2015 r. oprowadzał po nim dyrektor tej placówki, ksiądz Zbigniew Wawrzyniak. Zajmująco opowiadał o dziejach warowni, zaczynając od XIII stulecia, kiedy to wznieśli ją Krzyżacy, kończąc zaś na naszych czasach, znaczonych remontem pokrzyżackiego obiektu, który trwa z przerwami od 1992 r. do chwili obecnej. Dzięki tym zabiegom warownia w Zamku Bierzgłowskim należy do nielicznych zamków w historycznej ziemi chełmińskiej, o jakie się dba i jakim nie zagraża postępujące zniszczenie. Zwiedzanie, trwające około 40 minut, odbyło się w sobotę 19 września o godzinach 10.00, 11.00, 12.00, 16.00 i 17.00, a w niedzielę 20 września – o godzinach 16.00 i 17.00. W sumie zgromadziło około dwustu osób. Sądząc po rejestracjach samochodowych, wzięli w nim głównie udział mieszkańcy naszego regionu.

W sobotę 19 września w Barcinie, już po raz trzeci, odbyło się widowisko historyczne pod nazwą „Sanctus Adalbertus in Barthcino”. Było to kolejne wydarzenie zorganizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015. Zapraszamy do zapoznania się z galerią oraz krótką relacją z powyższej inscenizacji.

Relacja>>  Galeria>>

 

Przedszkole Samorządowe Nr 3 im. Ewy Lewańskiej w Kruszwicy, jako jedyna placówka z gminy Kruszwica, włączyło się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. 19 września zwiedzić można było galerię obrazów kruszwickiej malarki - Ewy Lewańskiej, izbę kujawską i salonik poświęcony malarce. W sali multimedialnej można było obejrzeć prezentację pt. „Na kujawską nutę” w wykonaniu przedszkolaków w strojach kujawskich. W holu przedszkola zorganizowana została wystawa prac malarskich przedszkolaków na temat „Obrazy Ewy Lewańskiej w oczach dziecka”. Na płocie okalającym przedszkole, już pod koniec sierpnia rozwieszono flagi- banery z informacją o otwarciu wystawy.

Galerię zwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, przedszkolacy z Przedszkola nr 1, Przedszkola nr 3, literaci biorący udział w Ogólnopolskich Literackich Spotkaniach Pokoleń, absolwenci Przedszkola Samorządowego nr 3 im. Ewy Lewańskiej wraz z dziećmi i całymi rodzinami, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z opiekunami, prezes kruszwickiego oddziału ZNP oraz licznie przybyli mieszkańcy naszego miasta. Pamiątkowe wpisy do kroniki przedszkolnej, które pozostawili zwiedzający, pozwalają stwierdzić, że była to cenna i trafiona inicjatywa. Nie tylko przybliżyła twórczość kruszwickiej malarki, ale i ułatwiła dialog międzypokoleniowy, gdyż rozpiętość wieku uczestników wystawy wahała się od 1 roku do 60 lat.

Dzięki tej inicjatywie placówka nasza pozyskała kolejny obraz Ewy Lewańskiej, który znalazł jeden z mieszkańców Poznania w kontenerze na śmieci na swoim osiedlu. Sprawdzając na stronach internetowych, kim była podpisana na znalezionym obrazie Ewa Lewańska, trafił na informację o Galerii Jej obrazów w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym przedszkolu. Przekazał obraz naszej placówce tuż przed otwarciem wystawy. Obraz przedstawia Mysią Wieżę i obecnie już wisi w przedszkolnej galerii.

Ewa Urbanek dyrektor Przedszkola Samorządowego Nr 3 im. Ewy Lewańskiej w Kruszwicy

W Europejskich Dniach Dziedzictwa 2015 w Kruszynie udział wzięło około 95 osób na czele z Panią Wójt Ewą Braszkiewicz i Przewodniczącym Rady Gminy Andrzejem Spychalskim. Wśród gości zauważyć można było radnych, przedstawicieli szkół z terenu gminy i pracowników gminy. Swoją obecność zaznaczyli również mieszkańcy gminy Włocławek oraz uczniowie ze szkoły z Kruszyna. Tegoroczne święto odbyło się 19 września, a towarzyszyło im hasło: „Utracone dziedzictwo. Ginące zawody rzemieślnicze na przykładzie garncarstwa, rzeźbiarstwa, tkactwa, haftowania, koronkarstwa, wikliniarstwa, malarstwa i innych zapomnianych robót ręcznych wykonywanych dawniej w gospodarstwach domowych”.

W ramach obchodów EDD 2015 zorganizowano warsztaty, podczas których uczestnicy mogli zapoznać się z podstawowymi narzędziami i technikami lepienia garnków, malowania fajansu, rzeźbienia w drewnie, tkania na krośnie, wyrobu z wikliny, haftowania, koronkarstwa oraz z różnymi robótkami ręcznymi takimi jak: klepanie kosy, pranie na tarze, szatkowanie kapusty, produkcja domowa masła, maglowanie ręczne, młócenie cepem, darcie pierza.

Największą atrakcją okazały się rodzinne warsztaty garncarskie, podczas których każdy z uczestników mógł poznać podstawowe techniki pracy na kole garncarza oraz spróbować swoich sił w samodzielnym wykonaniu wyrobu z gliny. Dużym zainteresowaniem cieszył się również warsztat rzeźbiarza, gdzie uczestnicy, zwłaszcza dzieci próbowały swoich sił podczas rzeźbienia. Pozostałe warsztaty były nie mniej popularne.

Każdy z rzemieślników na ekspozycji przedstawił wykonywane przez niego najbardziej atrakcyjne wyroby. W czasie obchodów można było spróbować wiejskiego chleba ze zrobionym ręcznie masłem i serem, ciasta domowego według starej receptury i ciepłego napoju. Przez cały czas uczestnikom towarzyszyła muzyka i przyśpiewki ludowe.

W przedsięwzięciu tym zaangażowani byli pracownicy GOK-u, natomiast w przygotowaniu potraw udział brały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kruszyna i Koła Gospodyń Wiejskich z Warząchewki na czele z Panią Ireną Muszyńską i Panią Jadwigą Zasadą.

Dyrektor GOK Agata Winnicka

 

19 września 2015 roku, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy, odbyło się szereg imprez  przygotowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną  powiązanych hasłem „Popołudnie z dynastią Wazów”.

Imprezy trwały od godziny 16.00 do 20.00. Zaczęły się od zwiedzenia pałacu i opowieści o jego historii przez przewodnika pana Józefa Kaczyńskiego, następnie wykład  pt. „Wazowie na tronie w Polsce” wygłosiła  pani Ewa Kędziorska a po niej kolejny wykład przedstawił pan Piotr Grążawski  p.t. „Wazowie w legendzie”, ostatni wygłosiła pani Sylwia Salej p.t. „O królewnie Annie”. Równolegle odbywały się zaproponowane przez pracowników biblioteki gry i zabawy dla dzieci, konkurs  malarski, budowa makiety pałacu i układanie puzzli związanych tematycznie z dynastią Wazów. Zielarka Anna wprowadzała w świat roślin i ziół oraz proponowała degustację ziołowych herbat.

Od lat czterdziestych XIX wieku branża maszynowo-metalowa stanowiła w Bydgoszczy obok drzewnej reprezentowanej przez tartaki i fabryki mebli jedną z wiodących gałęzi miejscowego przemysłu. Wytwórczość narzędzi, maszyn i części do nich miała istotny udział w rozwoju gospodarczym Bydgoszczy. Jednak generalnie fabryki te należą do utraconego dziedzictwa.

Chlubny wyjątek stanowi Fabryka Obrabiarek do Drewna S-ka z o.o. obchodząca 150 urodziny 24 października 2015 roku.

W sobotę 19 września br. osoby zainteresowane dziejami FOD-u działającego od 1878 roku przy ul. Nakielskiej 53 oraz nieruchomości, której związki z przemysłem sięgają początku XIX stulecia miały rzadką okazję posłuchać o historii oraz tajnikach pracy zakładu. Dużą atrakcją była możliwość zwiedzenia hali montażu, w której od blisko 120 lat montowane są traki. A także poznanie systemu pracy traka tartacznego na podstawie precyzyjnego modelu maszyny wprzęgniętej w linię technologiczną. Wycieczka dla niektórych miała wymiar nie tylko poznawczy, ale i sentymentalny, bowiem fabrykę odwiedzili Ci, którzy niegdyś tworzyli historię zakładu oraz dzieci byłych pracowników.

W Grucie obchody EDD 2015 rozpoczęły się „najwcześniej” w województwie kujawsko-pomorskim – bo już o godzinie 6.00 rano. Na pomoście jeziora rozpoczęto wówczas II Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta.

W zabytkowym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odprawiona została msza święta w języku łacińskim. Uroczystość dopełniły pieśni chóru z Grudziądza. Dla parafian i dla gości przygotowano teksty łacińskie z objaśnieniami. Po mszy ksiądz Piotr przedstawił prezentację, na której pokazał w jaki sposób odtworzył kopię włóczni św. Maurycego. Co więcej – przywiózł ją do Gruty i każdy mógł  ją podziwiać! 

Piękna pogoda sprzyjała imprezie plenerowej nad jeziorem. Mieszkanki Gruty przygotowały poczęstunek (zupa rybna – wspaniała, ciasta – fantastyczne). Zaproszone do Gruty Towarzystwo Naukowe Pruthenia z Olsztyna uczyło najmłodszych (i nie tylko) jak lepi się naczynia z gliny, a dla pasjonatów historii zorganizowano spacer po sąsiadującym z jeziorem grodzisku.

18 września w samo południe w Bibliotece Miejskiej im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu została otwarta wystawa reprodukcji fotogramów znanego inowrocławskiego artysty Leonarda Pyszkowskiego, na których autor uchwycił niezwykłe barwy soli. Ekspozycja dodatkowo została wzbogacona wydawnictwami o historii górnictwa solnego w Inowrocławiu. Wystawie towarzyszył wykład Stanisława Kasperskiego, wieloletniego kierownika warzelni soli, który w zajmujący sposób opowiedział o genezie powstania kopalni i pracy w trudnych warunkach. Na przygotowanym przez gościa pokazie multimedialnym uczestnicy spotkania mogli przemierzać zatopione już podziemne korytarze inowrocławskiej kopalni. Impreza odbyła się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 obchodzonych pod wspólnym hasłem „Dziedzictwo utracone”.

Ekspozycję oglądać można do końca września w holu Biblioteki Głównej.

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2015

pod hasłem „Dziedzictwo utracone”

Popołudnie z Dynastią Wazów”

19.09.2015r. (sobota), godz. 16.00 – 20.00

Pałac Anny Wazówny

Zamkowa 1

 

Spotkanie przygotowane przez MiPBP w Brodnicy

 

16.00 - Rozpoczęcie zwiedzania pałacu, oprowadzanie po budynku, poznanie jego historii wraz z Józefem Kaczyńskim - przewodnikiem,

17.00 - „Wazowie na tronie w Polsce” - zapoznaje Ewa Kędziorska – nauczyciel historii,

18.00 - „Wazowie w legendzie” - opowiada Piotr Grążawski, autor legend o Brodnicy,

18.00 - 20.00 – Zielarka Anna wprowadza w świat roślin i ziół,

19.00 - „O królewnie Annie” - historie snuje Sylwia Salej, pracownik biblioteki.

 

W programie również:

gry i zabawy dla dzieci,

budowa makiety pałacu,

układanie puzzli tematycznie związanych z historią Wazów,

degustacja ziołowych herbatek,

niespodzianki.

Hanza-Pałac w Rulewie jest miejscem, z którym wiąże nas już wiele miłych chwil, spędzonych prywatnie i "służbowo". Tym razem gościliśmy w jego progach jako słuchacze wykładu pt. „Nowa funkcja użytkowa ratunkiem dla zabytków”, przygotowanego przez mgr inż. arch. Zofię Wernerowską-Frąckiewicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (Delegatura w Bydgoszczy), na przykładzie adaptacji zrujnowanego pałacu w Rulewie na cele hotelowe. Pani Zofia od początku prac restauratorskich w obiekcie miała nad nim pieczę i jak nikt inny zna wszystkie tajniki działań, które przywróciły ten cenny zespół pałacowo-parkowy społeczeństwu.

Po interesującym wykładzie manager hotelu, pani Magdalena Witkowska, oprowadziła nas po jego zakamarkach, pokazując kolejno wszystkie funkcje użytkowe, zastosowane w dawnych pomieszczeniach pałacowych. Ich współczesny wystrój uznaliśmy za niezwykle "wyważony" w stosunku do starych murów, będących jedynymi świadkami przeszłości. W starym parku pałacowym został urządzony park linowy, który przyciąga coraz większe rzesze amatorów silnych wrażeń całymi rodzinami, gdyż szczególnie zadbano o jego część przeznaczoną dla najmłodszych - to powoduje, że obiekt "żyje". Konkluzja mogła być tylko jedna - gdyby nie nowa funkcja nadana przez obecnego właściciela i wielka pieczołowitość w jej realizacji, obiekt ten po burzliwych dziejach historii i latach popadania w ruinę, dzisiaj już by nie istniał. Dzięki Grupie Kapitałowej UNIA możemy w tym miejscu mówić o "dziedzictwie odzyskanym", zamiast "Dziedzictwie utraconym", jak brzmiało hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

We wtorek 15 września o godzinie 12.00 w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy otwarto wystawę „Bydgoszcz w 1945 roku – 70 rocznica zakończenia II wojny światowej”. Z tej okazji do budynku przy ulicy Dworcowej 65 przybył szereg zaproszonych gości, a także bydgoszczan zainteresowanych historią swojego miasta. Wystawa została otwarta przez dyrektora Archiwum Państwowego w Bydgoszczy Eugeniusza Borodija. Wśród zaproszonych gości znalazła się między innymi Ewa Mes, wojewoda kujawsko-pomorski, która wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Na wystawie przedstawiono przede wszystkim materiały dotyczące tytułowego roku 1945. Archiwalia te zostały uzupełnione fotografiami oraz dokumentami odnoszącymi się do wcześniejszych lat II wojny światowej. Twórcami ekspozycji są dr Melania Dereszyńska-Romaniuk oraz dr Marek Romaniuk.

 

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.

 

W niedziele 13 września w Lubrańcu odbył się I Festiwal Kuchni Kujawskiej. Wydarzenie to zostało zorganizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Bydgoszczy, Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Główną ideą Festiwalu była promocja lokalnych tradycji kulinarnych, z których Kujawy słyną od setek lat. W jego ramach odbył się konkurs na najlepszy produkt spożywczy oraz konkurs kulinarny na najlepszą tradycyjną kujawską czarninę. Jury konkursowe w składzie: Burmistrz Lubrańca – Krzysztof Wrzesiński, prof. Jarosław Dumanowski – Centrum Dziedzictwa Kulinarnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Marek Szczygielski – wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Bydgoszczy, Wojciech Grześkowiak – koordynator Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego w konkursie na najlepszą kujawska czarninę najwyżej oceniło zespół „Spod Strzechy” z Gminy Brześć Kujawski. Na kolejnych miejscach usytuowali się: Stowarzyszenie „Megality Polska” z Gminy Lubraniec oraz Hotel Ratuszowy-Baza z Włocławka. W konkursie na najlepszy Tradycyjny Produkt Spożywczy najlepiej ocenieni zostali: PPHU Agromlecz z Lipna I miejsce, II miejsce przypadło Ekologii Spod Strzechy z Lubicza Dolnego, a III Spółdzielni Handlowo Produkcyjnej „Lubrapol" z Lubrańca. Dużą atrakcją podczas organizowanej imprezy były prelekcje zaproszonych gości, oraz degustacje i pokazy kulinarne. Prof. Jarosław Dumanowski wystąpił z prelekcją pt. „Krwawa historia – czyli niezwykłe dzieje czarniny”, o „Kujawskiej tradycji kulinarnej” opowiedział Wojciech Grześkowiak. Niezwykle interesująco zaprezentował się także Krzysztof Leśniewski ze Stowarzyszenia Kuchnia Pałucka, który swoje wystąpienie, „Kuchnia Pałucka oraz czarnina jako przykłady regionalnych produktów turystycznych”, okrasił degustacją wyrobów charakterystycznych dla pogranicza pałucko-kujawskiego. Dużą uwagę przykuł również pokaz kulinarny, kuchni polskiej i kujawskiej, zorganizowany przez Radosława Danielaka i Michała Żulewskiego (Slow Food Gruczno). Duża liczba wystawców (17) oraz rzesze odwiedzających (impreza w szczytowym momencie zgromadziła prawie tysiąc uczestników) spowodowały, że organizatorzy podjęli decyzję o organizacji drugiej edycji festiwalu w kolejnym roku. Mamy nadzieję, że będzie ona jeszcze bardziej atrakcyjna i że przyciągnie jeszcze więcej widzów i uczestników. Aby tak się stało organizatorzy już pracują nad kolejnymi atrakcjami.

W dniach 12 i 13 września w Górsku w Centrum Edukacji im. Ks. Jerzego Popiełuszki, odbyły się obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowane przez Dom Kultury w Górsku i Centrum Edukacji.

Pierwszego Dnia odbył się II Przegląd Ludowych Zespołów Śpiewaczych, połączony ze zwiedzaniem istniejących na terenie Centrum Edukacji muzeów: Regionalnego, im. Ks. Jerzego Popiełuszki i Multimedialnego. Członkowie zespołów ludowych, a także przybyła publiczność została oprowadzona po muzeach przez pracowników Centrum. W przeglądzie wzięły udział zespoły z terenu województwa Kujawsko – Pomorskiego min. Złotnik Kujawskich, Solca Kujawskiego, Kruszyna, Łubianki, Czernikowa, Kawęczyna i Złejwsi Wielkiej. Grupy zaprezentowały się w utworach ludowych z regionów pochodzenia zespołów, publiczność nagrodziła występy „gromkimi” brawami. Zespoły otrzymały pamiątkowe statuetki od wójta gminy Zławieś Wielka Jana Surdyki. W drugim dniu tj. 13 września wszyscy, którzy przybyli do Centrum Edukacji skorzystali z możliwości zwiedzenia istniejących tam muzeów.

 

Sobota 12 września 2015 roku. Pochmurny, chłodny dzień, spokojne, senne Topolno powoli ożywa, ale nie jak zazwyczaj za sprawą pielgrzymów. Do miejscowej światyni docierają pierwsi goście, nieśmiało przekraczają próg kościoła, który przekształca się w centrum Europejskich Dni Dziedzictwa. To wyjątkowa okazja, sanktuarium odsłania przed przybyłymi swoje tajemnice, wszystko można obejrzeć z bliska, wszędzie wejść, wnętrze rozbrzmiewa dyskusjami o historii, zabytkowym wyposażeniu, konserwacji… Po tym wstępie reprezentująca Towarzystwo Ochrony Krajobrazu Kulturowego „Sukcesja” pani Lidia Dobrowolska przybliża temat spotkania i zaprasza do wysłuchania wykładu ks. kanonika Andrzeja Regenta, proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najswiętszej Marii Panny w Topolnie. Kustosz sanktuarium przybliża historię dziedzictwa, które bezpowrotnie utraciła miejscowa świątynia, a następnie prezentuje historię miejsca i prac konserwatorskich, które sprawiły, że kościół wygląda jak w czasach kiedy zarządzali nim OO. Paulini. Na koniec wspomina o planach na przyszłość.

Tegoroczne EDD przywiodły też do Topolna,  po wielu dziesięcioleciach, kilku zakonników paulińskich. Między innymi przybył o. prof. Janusz Zbudniewek, który przybliżył artystyczne związki Topolna z Częstochową, wskazując na artystów wywodzących się ze zgromadzenia i bezwątpienia odpowiedzialnych za program ikonograficzny i oprawę malarską topoleńskiej światyni.

To wyjątkowe wydarzenie zakończył koncert w wykonaniu sopranistki Anny Łęckiej i organisty Marcina Łęckiego, który też podzielił się wrażeniami na temat walorów instrumentu z 1900 roku z warsztatu Wilhelma Sauera.

W pewnym oddaleniu od kościoła, przez całą sobotę, okoliczni mieszkańcy i przyjezdni goście korzystali z atrakcji towarzyszących piknikowi w stuletnim sadzie. Wśród nich wiele emocji wzbudziły konkursy kulinarne „Jabłko w tradycyjnym deserze” i „Jabłko w kuchni”, tym bardziej, że mistrzynie nie zdradzały swoich tajemnic, a laureatka nagrody głównej powiedziała tylko „sekret tkwi w jabłku”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też opowieści i pokazy prowadzone przez sokolnika, który ciekawie opowiadał o zwyczajach sokołów, tajnikach ich hodowli i tresury. 

Oprócz bogatego programu festynu, którego motywem przewodnim było jabłko uczestnicy wydarzeń w Topolnie z dużym zaciekawieniem odwiedzali winnicę przy Talerzyku w Topolnie. Właściciele plantacji w przystępny sposób opowiadali o uprawie winorośli, zasadach winobrania i produkcji wina. Winnica tym większe budziła zainteresowanie, że niewielu wiedziało o tradycji uprawy winorośli w Dolinie Dolnej Wisły w minionych stuleciach, do której to nawiązuje rodzina Janasińskich.

W niedzielne popołudnie 13 września 2015 r. w gościnnych progach dworu Orpiszewskich, znajdującym się na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego stanowiącego oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku odbyła się wojewódzka inauguracja EDD 2015 Dziedzictwo utracone. 

Zaproszeni goście wysłuchali koncertu pieśni Fryderyka Chopina w wykonaniu Damiana Wilmy i Oleksanda Yankevycha. Następnie uhonorowano tegorocznych laureatów Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Hereditas Saeculorum w konkursie Dziedzictwo Wieków. Z rąk Wice-Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniewa Ostrowskiego odebrali go:

 Czytaj więcej >>

W sobotę 12 września w Szkole Podstawowej im. A. A. Michelsona w Strzelnie miała miejsce inauguracja wystawy „Dziedzictwo Starszych Braci". Została ona zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015. Podczas tego wydarzenia pan Jacek Sech wygłosił prelekcję poświęconą obywatelom Strzelna pochodzenia żydowskiego, zamieszkującym niegdyś to miasto. W inauguracji wystawy wzięło udział kilkadziesiąt osób. W gronie przybyłych osób znalazł się między innymi przewodniczący Rady Miejskiej Strzelna pan Piotr Pieszak. Wystawa będzie otwarta przez kilka tygodni. Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z powyższego wydarzenia zamieszczonymi na stronie Palukitv.pl.

12 września, w Elblągu rozpoczęto obchody EDD 2015 na terenie naszego kraju. Wybór miejsca nie był przypadkowy – Elbląg, miasto o przebogatych tradycjach pod koniec II wojny światowej utraciło 90 % swojej dawnej zabudowy. Odzyskiwanie dziedzictwa na Starym Mieście rozpoczęto od podstaw i dopiero w latach 80-tych XX wieku. Elbląg określany był największym poligonem archeologicznym zlokalizowanym w centrum miasta. Odbudowa odbyła się na zasadzie retrowersji – siatka średniowiecznych ulic i obrysy dawnych fundamentów stanowiły podstawę do wznoszenia nowych kamienic, luźno nawiązujących do budynków niegdyś istniejących. Oznacza to, że dziedzictwo zniszczonej architektury zostało zinterpretowane i dostosowane do nielicznych ocalałych zabytków, które z czasem wtopiły się w nową przestrzeń. Dziś jest tu najmłodsze Stare Miasto, którego proces odbudowy wciąż trwa. Warto to zobaczyć! Przy okazji Europejskich Dni Dziedzictwa odbyło się w Elblągu „Święto Chleba”. Ten region znany jest z produkcji zdrowej żywności. I dlatego, jak niegdyś do miasta na targ, tak na Stary Rynek, będący głównym traktem odbudowanej starówki, zjechali się wystawcy z całej Polski, by utworzyć wielki jarmark piekarnictwa, naturalnie produkowanej żywności i rękodzieła i staroci. Odbyły się również warsztaty kulinarne, degustacje i koncerty, a pogoda, choć pochmurna – dopisała.

Konferencja prasowa inaugurująca EDD odbyła się – na pokładzie statku, podczas rejsu w kierunku Zalewu Wiślanego. W konferencji wzięła udział prof. Małgorzata Omilanowska - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Witold Wróblewski – Prezydent Elbląga, Jacek Protas – Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz prof. Małgorzata Rozbicka – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Podczas konferencji zainaugurowano ogólnopolską kampanię społeczną na rzecz dziedzictwa kulturowego pod hasłem „Chroniąc zabytki – wybierasz przyszłość”, uświadamiającą, że odpowiedzialność za zabytki spoczywa na każdym z nas.

Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 odbędzie się już w najbliższą niedzielę - 13 września w gościnnych progach Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego stanowiącego oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Początek spotkania – godzina 13.00. Miejsce: dwór Orpiszewskich na terenie skansenu w Kłóbce.

Tegoroczny temat przewodni EED stanowi dla organizatorów i koordynatorów wyzwanie – Dziedzictwo utracone, to w najprostszym rozumieniu coś, co bezpowrotnie przeminęło. Idea tworzenia skansenów przeczy takiemu rozumieniu tegorocznego hasła. To w takich miejscach – etnografowie, kulturoznawcy, historycy sztuki i konserwatorzy łączą swoje wysiłki aby ocalić na wybranym obszarze najcenniejsze pamiątki z danego terenu. Bez „przeniesienia” chat, domów, młynów, kuźni itp. obiektów nie miałyby szans przetrwać. Skansen w Kłóbce świetnie spełnia swoje zadania, chroniąc i eksponując dziedzictwo kulturowe regionu, czego dowodem są nie tylko chętnie odwiedzający to miejsce turyści ale też prestiżowe nagrody.

Aby jak najwierniej przywołać klimat wielopokoleniowej siedziby rodowej odbudowę dworu połączono z kolekcjonowaniem wyposażenia, które ma tworzyć całość z architekturą. Otaczający dwór park, malowniczo położony na zboczu doliny rzeki Lubieńki pieczołowicie zrewitalizowano. W 2015 roku, dzięki między innymi wsparciu finansowemu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego ukazuje swoje walory w nowej, wzbogaconej odsłonie. Warto się tym przedsięwzięciem pochwalić podczas inauguracji we wrześniu 2015 roku. Jesteśmy przekonani, ze to miejsce będzie szlachetną oprawą tegorocznej edycji EED na terenie naszego województwa.

Nie bez znaczenia jest dogodny obecnie dojazd do Kłóbki, możliwy dzięki autostradzie A1, z której należy zjechać w Kowalu, aby po kilku minutach znaleźć się w miejscu, do którego, jesteśmy przekonani warto pojechać i warto wrócić.

Jak poinformował Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kujawskim zaplanowana w ramach EDD 2015 konferencja popularno-naukowa Kujawskie pogranicze czterech religii, która miała się odbyć 19 września (sobota) zostaje odwołana. Prawdopodobnie odbędzie się w listopadzie 2015 roku.

Na terenie Parku Kulturowego Wietrzychowice (gm. Izbica Kujawska), gdzie znajdują się grobowce megalityczne sprzed 3.500 lat p.n.e., tzw. „polskie piramidy”, 6 września br. odbył się festyn archeologiczny pn. „Wehikuł czasu”.

Na zaaranżowanych stanowiskach prezentowane były wszelkie formy rzemiosła i życia codziennego w neolitycznej osadzie, m.in. pokazy krzemieniarstwa i rogownictwa (w tym obróbka, wyrób narzędzi, broni i ozdób) oraz pokaz tkania i wyrobu ubiorów. Można było poznać tajniki zielarstwa i ziołolecznictwa oraz metody wytwarzania dziegciu dla potrzeb gospodarczych i leczniczych. Można się było również przyjrzeć, jak buduje się łódź jednopienną, czy chatę oraz jakimi przedmiotami codziennego użytku posługiwały się gospodynie, a jakimi mężczyźni podczas polowania na zwierzynę lub też przy łowieniu ryb. Przybyli na imprezę mogli spróbować swoich umiejętności na większości prezentowanych stanowisk. Pomimo popołudniowego deszczu i znacznego ochłodzenia turyści, zwłaszcza przyjezdni nie zamierzali „odpuścić”. Do końca festynu, po terenie Parku Kulturowego przechadzały się mniejsze i większe grupy ludzi. Chętni uczestniczyli m.in. w budowaniu chaty, własnoręcznie wykonywali strzały i strzelali z łuku. Można było poznać techniki wytwarzania naczyń glinianych, w tym zdobienia i wypalania ceramiki. Wytrwali mięli okazję skosztować m.in. mięsa suszonego i podwędzanego przy ognisku, czy też pieczonego w popiele – tutaj należy zaznaczyć, że ryby i mięso były przyrządzane bez użycia przypraw, a pomimo to różnice w smakach były znaczne.

„Wehikuł czasu” w Wietrzychowicach, w bieżącym roku odwiedziło szacunkowo ponad 3 tys. osób. W trakcie imprezy otwarto wystawę „Pradzieje Kujaw – Rejon Parku Kulturowego Wietrzychowice”. Jest to druga część zapoczątkowanego w 2012 roku cyklu, ilustrującego m.in. efekty badań archeologicznych prowadzonych na terenie Kujaw (I część dotyczyła rejonu Brześcia Kujawskiego). Ekspozycja ma również na celu przybliżenie wiedzy o życiu mieszkańców Kujaw w pradziejach. Jest także zwieńczeniem rozpoczętych w ubiegłym roku obchodów 80-lecia odkrycia i zapoczątkowania badań archeologicznych na grobowcach kujawskich.

Festyn w Wietrzychowicach zorganizowano w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Dziedzictwo utracone” i mają na celu m.in. promowanie edukacji historycznej i kulturalnej.

Warto wspomnieć, że z okazji obchodów wyemitowano tradycyjnie monetę okolicznościową „EDD 2015 - Wietrzychowice 3.500 lat p.n.e.”. Wybijana jest od 2008 roku i stanowi nie lada gratkę dla zbieraczy pamiątek i numizmatyków. Ich liczba każdego roku (z wyjątkiem 2014 r. – rozpoczęcia obchodów 80-lecia badań archeologicznych w rejonie PKW) niewiele przekracza 250 sztuk. Natomiast nowością jest umieszczenie Parku Kulturowego Wietrzychowice na mapie równie kolekcjonerskich „Znaczków Turystycznych”.

W piątek 18 września o godzinie 12.00 w holu Biblioteki Głównej przy ulicy Kilińskiego 16 zostanie otwarta wystawa poświęcona inowrocławskiej kopalni soli. Na ekspozycji będzie można obejrzeć reprodukcje fotogramów wykonanych przez znanego inowrocławskiego artystę – Leonarda Pyszkowskiego, na których autor zarejestrował niepowtarzalne i bezpowrotne piękno kopalni „Solno” oraz wydawnictwa traktujące o jej historii. Wydarzeniu towarzyszyć będzie również prelekcja Stanisława Kasperskiego (emerytowanego kierownika warzelni soli) o dziejach górnictwa solnego w Inowrocławiu.

Impreza odbędzie się w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa obchodzonych pod wspólnym hasłem „Utracone dziedzictwo”.

Zapraszamy. Wstęp wolny!

Rodową siedzibę Skórzewskich warto będzie odwiedzić nie tylko ze względu na zasłużoną sławę „perły polskiego klasycyzmu”. Dnia 20 września 2015 roku, w niedzielę, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowano tu wystawę portretów Marianny z Ciecierskich Skórzewskiej i Franciszka Skórzewskiego, pochodzących z Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. Obrazy pierwotnie ozdabiały wnętrza lubostrońskiego pałacu. Tego samego dnia odbędzie się spotkanie z dr Agnieszką Łuczak, autorką książki „Utracone Decorum. Grabież dóbr kultury z majątków ziemiaństwa polskiego w Wielkopolsce w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945”. Imprezę zakończy koncert fortepianowy w wykonaniu Miyako Arishimy w sali rotundowej, na który złożą się utwory Fryderyka Chopina.

Więcej o imprezie>>  

Jak informują organizatorzy - zaplanowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 widowisko historyczne Sanctus Adalbertus in Barthcino odbędzie się w Barcinie 19 września w sobotę o godzinie 17.30, przy Górze Świętego Wojciecha.

Więcej o imprezie>>

Na naszej siedzibie zawisły plakaty zapraszające do udziału w przygotowanych imprezach w obiektach zabytkowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Europejskiego Dziedzictwo Utracone. Szczegóły znajdziecie Państwo na ogólnopolskiej stronie Europejskich Dni Dziedzictwa oraz na stronie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury.

W ramach EDD 2015 Dziedzictwo utracone, Archiwum Państwowe w Bydgoszczy zaprasza na ekspozycję, opartą na swoich bogatych zbiorach, obrazującą przełomowy moment w historii Polski i jednocześnie Bydgoszczy. Wernisaż wystawy zaplanowano na 15 września 2015 roku (wtorek) o godzinie 12.00 w sali na parterze siedziby Archiwum Państwowego w Bydgoszczy przy ul. Dworcowej 65. 

Więcej o wystawie>>

3 września Towarzystwo Ochrony Krajobrazu Kulturowego „Sukcesja” zorganizowało w gościnnych progach lubostrońskiego pałacu spotkanie z dr Anną Majdecką-Strzeżek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (katedra Architektury Krajobrazu). Prelegentka przybliżyła słuchaczom specyfikę parków klasycystycznych, a piękna pogoda pozwoliła na podziwianie urody lubostrońskiego parku „w naturze”.

W pierwszy wrześniowy weekend odbyło się w Toruniu Święto Piernika. Do niedawno otwartej siedziby Muzeum Toruńskiego Piernika (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu) przy ul. Strumykowej 4 zaproszono zwiedzających, którzy mogli nie tylko poznać historię, tradycje i legendy związane z największym przysmakiem toruńskim ale też własnoręcznie, pod okiem cukierników przygotować pierniki. Nowy punkt na muzealnej mapie Torunia 5 i 6 września przeżył prawdziwe oblężenie.

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaprasza serdecznie na konferencję popularno-naukową Utracone dziedzictwo Bydgoszczy i na wernisaż wystawy Nieistniejące dziedzictwo – 18 września 2015 do Salonu Hoffman w KPCK w Bydgoszczy.

Działająca od 1992 roku Pracownia Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury zgłębia tematykę związaną przede wszystkim z dziejami architektury i urbanistyki regionu kujawsko-pomorskiego. Historia pokazuje nam jak bardzo zmienia się oblicze wielu miejsc, stąd w zamyśle konferencji Utracone dziedzictwo Bydgoszczy jest zobrazowanie na przykładzie miasta nad Brdą przemian zachodzących w krajobrazie miejskim. W XX stuleciu bydgoskie dziedzictwo kulturowe uległo uszczupleniu oraz znacznym przekształceniom, referenci przybliżą wybrane aspekty tych zmian.

Czytaj więcej >>

W naszym regionie, oprócz imprez tematycznych, podczas uroczystej inauguracji EDD odbywającej się zawsze w wybranym obiekcie zabytkowym, Marszałek Województwa wręcza prestiżowe medale Hereditas Saeculorum, będące nagrodą za najważniejsze, najlepiej przeprowadzone prace konserwatorskie.

 

 

Trwają prace nad stworzeniem strony internetowej, która, mamy nadzieję ułatwi wybór imprez przygotowywanych na wrzesień na terenie naszego województwa. Mamy nadzieję, że stanie się również miejscem dla zgłaszania projektów, pomysłów skupionych wokół idei promowania obiektów zabytkowych, tradycji lokalnych w województwie kujawsko-pomorskim.

 

 

12 lutego 2015 roku w bydgoskiej siedzibie oddziału Urzędu Marszałkowskiego zostało podpisane porozumienie pomiędzy Województwem Kujawsko-Pomorskim reprezentowanym przez Piotra Całbeckiego – Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego i przez Zbigniewa Ostrowskiego – Wicemarszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego a Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury reprezentowanym przez Macieja Puto – Dyrektora Centrum dotyczące podjęcia roli Koordynatora Regionalnego Europejskich Dni Dziedzictwa na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

Kujawsko-Pomorskie
Centrum Kultury
w Bydgoszczy

plac Kościeleckich 6
85-033 Bydgoszcz
t 52. 585 15 01?3
f ?2. 585 15 00
e sekretariat@kpck.pl
w kpck.pl
w edd.nid.pl